A Natura Stúdió mai adásában három kulcsfogalmat veszünk górcső alá: huminsav, mikrobiom, talaj. Vendégünk, Dr. Csicsor János vegyészmérnök és kutató, aki A huminsavak hatásai a talaj és az ember mikrobiomjára címmel tartott előadást nemrégiben Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Marosvásárhelyen.

Az atomfizikához is vonzódó zalai kutató fő tevékenységei közé tartozik a természetes huminanyagok kutatása, valamint a humin- és fulvosav alapú étrend-kiegészítők előállítása. Meggyőződése: ahogy megy tönkre a talaj, a környezetünk, úgy jönnek elő az úgynevezett civilizációs betegségek.

Dr. Csicsor János

Dr. Csicsor János a 2010-es devecseri vörösiszap áradat kapcsán kiemelt szerepet vállalt a kihalt termőtalaj újraélesztésében. Több mint 700 hektáron telepítette vissza az életet huminsavak segítségével. 2011-ben OMÉK (Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás) nagydíjat kapott ezért. 2018-ban megkapta a Magyar Természetgyógyászok Egyesülete „Természetgyógyász Díját”, és ugyanabban az évben elnyerte az „Év Szakembere” díjat is. Nevéhez fűződik az Erjesztett élet éltető étkeink című könyv, amely az ember és a benne élő bélflóra közötti szoros szövetségre emlékeztet (mi tápláljuk őket, ők pedig megvédenek bennünket), számos méltatlanul elfelejtett erjesztményünk receptjével.

Csicsor János úgy tartja: különbség van a talaj és a föld között, és a gondok a termőföldeken kezdődnek. A Natura Stúdió mai adásában a talaj fogalmától indulunk, majd kitérünk a huminsav és a mikrobiom témakörére is.

Hallgassa meg a műsort!

Dr. Csicsor János laboratóriumában