Ma nagyító alá kerül a magyar nyelv napja, amelyet minden év november 13-án ünnepelünk. Bevezetőként egy idézetcsokrot szeretnék átnyújtani Önöknek a magyar nyelv kapcsán…

Nagy László szerint: „Nem elég magyar anyanyelvűnek születnünk, tanulnunk kell magyarul a sírig.” „A magyar nyelv olyan, mint egy hangszer: aki játszani akar rajta, annak minden áldott nap gyakorolnia kell” – írta Lénárd Sándor. „A nyelv nem az enyém, nem a tiéd, hanem az édes mienk” – vallotta Kazinczy Ferenc. „Az a tény, hogy anyanyelvem magyar, és magyarul beszélek, gondolkozom, írok, életem legnagyobb eseménye, melyhez nincs fogható” – idéztem Kosztolányi Dezsőt.

Felvetődhet a kérdés, hogy mégis miért jó, ha helyesen írunk és beszélünk magyarul? Az egyik legtalálóbb választ dr. Ludányi Zsófia, a Nyelvtechnológiai és Alkalmazott Nyelvészeti Intézet kutatócsoport-vezetője, tudományos munkatársa fogalmazta meg a szövegkovács.blog.hu oldalnak adott interjújában. Szó szerint idézem a szavait: „A helyesírás magas presztízsértékkel bíró ajánlás”. Mindez a helyes beszédre is érvényes attól függetlenül, hogy milyen szakterületen tevékenykedünk.

Mi történik akkor, ha egy kicsit jobban figyelünk írásunk, beszédünk minőségére… akár az üzleti életben is? Az eddiginél is jobb benyomást kelthetünk az emberekben, közérthetőbben juttathatjuk el üzeneteinket a célközönséghez, illetve követendő példát mutathatunk versenytársainknak, ügyfeleinknek, üzleti partnereinknek. Ugyanakkor az üzleti kommunikációban a helyes szóhasználatot az odafigyelés ujjlenyomataként tartják számon.

A magyar nyelvet egyébként 1844. november 13-án emelték államnyelvi szintre, ennek emlékére – az Anyanyelvápolók Szövetségének kezdeményezésére – a Magyar Országgyűlés 2011-ben ezt a dátumot a magyar nyelv napjává nyilvánította. Romániában 2015 óta lehet ünnepelni hivatalosan.  

Noha nem ez a mai rész témája, muszáj utalnom egy másik jeles napra, amelynek a küszöbén vagyunk. November 15-ét, Bethlen Gábor születésének és halálának évfordulóját 2015-ben nyilvánította a magyar szórvány napjává az Országgyűlés. A kezdeményezés célja, hogy felhívják a figyelmet azokra a magyar közösségekre, amelyek a tömbmagyarságon kívül élve is hűséggel, szeretettel őrzik nemzeti hovatartozásukat, gazdagítják a magyarság jelenét.