Az Európai Unió 13 országának külügyminisztere közös nyilatkozatban ítélte el a hétvégi georgiai parlamenti választásokon a nemzetközi szabályok állítólagos megsértését.
Franciaország, Németország, Lengyelország, Hollandia, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Írország, Litvánia, Luxemburg, Portugália és Svédország külügyminisztere kiemeli: osztják a nemzetközi megfigyelők aggályait, és követelik a panaszok pártatlan kivizsgálását, valamint a megállapított jogsértések elszámoltatását.
A 13 uniós külügyminiszter egyúttal bírálta és korainak nevezte Orbán Viktor miniszterelnöknek a tbiliszi kormány támogatása miatt tett látogatását. Az Európai Unió külügyi főképviselője szerint fontosnak tartotta leszögezni, hogy noha Magyarország az EU soros elnöke ebben a félévben, Orbán Viktor utazása személyes döntés, nem az Európai Uniót képviseli Tbilisziben.
A magyar delegációt füttyszóval és hurrogással fogadták a georgiai fővárosban, ahol Szalome Zurabisvili köztársasági elnök felhívására több tízezren vonultak utcára hétfő este a hétvégi parlamenti választás eredményének megsemmisítését követelve.
Az államfő és az ellenzéki pártok nem fogadják el az oroszbarátnak tartott kormánypárt, a Georgiai Álom szombati választási győzelmét. Zurabisvili szerint a választásokat egy orosz „különleges művelet” eredményeként elcsalták.
A georgiai választási bizottság hivatalos közlése szerint a kormánypárt a szavazatok több mint 54 százalékával nyert a hétvégén. Nemzetközi megfigyelők mélyülő politikai megosztottságról, egyenlőtlen finanszírozásról és a szavazók megfélemlítéséről számoltak be, elsősorban a vidéki választókörzetekben.