A Hamász szombati támadása nyomán a legújabb adatok szerint több mint 900 izraeli vesztette életét, a Gázai övezet és Ciszjordánia elleni izraeli légitámadások pedig több mint 700 emberéletet oltottak ki. Ugyanakkor mindkét oldalon több ezer sebesült van.

Izraeli harci repülőgépek keddre virradóra is könyörtelenül bombázták Gáza belvárosát, ahol a Hamász által irányított polgári kormányzat épületei találhatók.

Korábban az izraeli miniszterelnök olyan megtorlást ígért az iszlamista csoport ellen, amit “generációk fognak emlegetni”.

Az izraeli hadsereg szerint mintegy 1500 palesztin harcos esett el, miközben az izraeli hadsereg visszaszerezte az ellenőrzést a szombati támadásban érintett célpontok fölött. A hírt közlő AP amerikai hírügynökség megjegyzi: nem világos, hogy ez a szám tartalmazza-e a palesztin hatóságok által korábban jelentett haláleseteket is.

Az izraeli hadsereg 300 ezer tartalékost mozgósított, és 35 zászlóaljat vezényelt a gázai határra. Egy zászlóalj általában több száz katonából áll. Ennek ellenére továbbra is kérdés, hogy indít-e szárazföldi támadást Izrael a palesztin enklaké ellen. A döntést befolyásolhatja annak a 160 katonának és civilnek a sorsa, akiket a Hamász és más fegyveres csoportok Izraelből raboltak el szombaton. Iszmail Haníje, az Hamász iszlamista szervezet vezetője bejelentette, hogy a háború végéig nem tárgyalnak a Gázai övezetbe hurcolt izraeli túszok sorsáról.

A Hamász katonai szárnyának vezetője pedig azzal fenyegetőzött, hogy megölik a foglyokat, ha az izraeli légierő figyelmeztetés nélkül légicsapásai civileket vesz célba.

Izrael teljes blokádot rendelt el a terroristák tűzfészkének számító Gázai övezet ellen – jelentette be Yoav Gallan védelmi miniszter.

Lekapcsolják az áramszolgáltatást, nincs többé élelmiszer, nincs többé üzemanyag. Gallan „bestiális emberek” elleni harcról beszélt. Israel Katz infrastrukturális miniszter azt is bejelentette, hogy Izrael azonnali hatállyal a gázai vízellátást is leállítja. „Ami a múltban volt, az a jövőben már nem lesz” – közölte.

Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára azt mondta: „mélyen lehangoló” az izraeli bejelentés. A világszervezet palesztin menekültügyekkel foglalkozó ügynöksége szerint a Gázai övezetben több mint 187 ezer ember kényszerült lakóhelye elhagyására, és ez a szám várhatóan nőni fog. A szervezet gázai irodája is károkat szenvedett a légicsapások miatt.

Hozzátették: Gázában közel félmillió ember nem jutott az ENSZ élelmiszer-segélyéhez, mivel az elosztóközpontokat bezárták.

Közben az Európai Unió azonnali hatállyal felfüggesztette a palesztinok anyagi támogatását, válaszul a szombati Izrael elleni terrortámadásra – jelentette be az Európai Bizottság bővítésért felelős biztosa. Várhelyi Olivér a közösségi oldalán azt írta, „az Izrael elleni terror és brutalitás szintje fordulóponthoz érkezett, ezért az Európai Bizottság, a palesztinok legnagyobb segélyezője az összes fejlesztési segélyt újraértékeli. Mindez 691 millió eurót jelent.”

Az Európai Bizottság válsághelyzetekért felelős tagja, Janez Lenarčič utólag cáfolta Várhelyit mondván, hogy “a kifizetéseket nem függesztették fel, csupán felülvizsgálják a palesztin területeknek nyújtott segélyeket”.

Az EU-külügyminiszterek ma tárgyalnak a kérdésről. Spanyolország máris bejelentette, hogy ellenzi a palesztinoknak nyújtott európai uniós segélyek felfüggesztését. José Manuel Albares megbízott spanyol külügyminiszter hangsúlyozta: nem téveszthetjük össze a Hamászt, amely szerepel az EU terrorista csoportjainak listáján, a palesztin lakossággal, a Palesztin Hatósággal vagy az ENSZ helyszíni szervezeteivel. A miniszter úgy vélte, valójában a palesztin területeknek több segítségre lesz szükségük a közeljövőben.

Hétfőn Németország és Ausztria bejelentette, hogy saját hatáskörben felfüggesztette a palesztinok segélyezését.