Donald Trump kedden közölte, hogy az Egyesült Államok azonnal további 50 százalékos vámot vet ki a kínai importtermékekre, amennyiben Kína nem vonja vissza az előző héten bevezetett 34 százalékos ellenvámjait.
Peking erre azt válaszolta, hogy Kína kész „a végsőkig harcolni” érdekeiért, amennyiben az amerikai elnök beváltja fenyegetését.
Kína szerdától vezet be 34 százalékos importvámot az amerikai termékekre, válaszul Donald Trump hasonló, múlt heti intézkedésére.
Ha az amerikai elnök beváltja fenyegetését, az Egyesült Államokba bevitt kínai termékek után már 104 százalékos vámot kell fizetni.
Az EU és Kína felelőssége egy egyenlő feltételeken alapuló kereskedelmi rendszer támogatása
Európa és Kína – a világ két legnagyobb piacának – felelőssége egy erős, megreformált, szabad, tisztességes és egyenlő feltételeken alapuló kereskedelmi rendszer támogatása az amerikai vámok által okozott zavarokra reagálva – emelte ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Li Csiang kínai miniszterelnökkel folytatott keddi telefonbeszélgetésében.
A bizottság által közzétett sajtóközleményben az áll, hogy az elnök hangsúlyozta a stabilitás és kiszámíthatóság kulcsfontosságát a világgazdaság szempontjából.
Von der Leyen a jelenlegi helyzet tárgyalásos rendezésére szólított fel, és hangsúlyozta a kereskedelmi feszültségek fokozásának elkerülését.
Kiemelte Kína kulcsszerepét a vámok okozta esetleges kereskedelmi súlypontáthelyeződések kezelésében, különösen azokban az ágazatokban, amelyeket már így is sújt a globális túltermelés.
Az elnök emellett strukturális megoldásokat sürgetett a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok kiegyensúlyozására, valamint az európai vállalatok, termékek és szolgáltatások számára a kínai piacra való jobb hozzáférés biztosítása érdekében.
Megjelentek az első repedések az amerikai konzervatív táborban Donald Trump vámintézkedései miatt
A vámok egyre inkább elidegenítik a nagyvállalatok vezetőit, de konzervatív influencerek és republikánus törvényhozók is nyíltan kétségbe vonják az elnök kereskedelmi stratégiáját, amely vad kilengéseket váltott ki a piacokon.
A JPMorgan Chase vezérigazgatója, Jamie Dimon figyelmeztette a részvényeseket, hogy a vámok „lelassítják a növekedést”. Ben Shapiro podcaster arra figyelmeztetett, hogy az elnök nemzetközi kereskedelemről alkotott elképzelése „téves”. Ted Cruz texasi republikánus szenátor pedig kijelentette, hogy a vámstratégia „óriási kockázattal” jár.
A Washington Post szerint a kritikák az első jelei annak, hogy az amerikai elnök kereskedelmi háborúja által okozott gazdasági zűrzavar maradandó politikai sebeket hagyhat az elnökön.