Jóváhagyta ma az örmény parlament második, egyben utolsó olvasatban is azt a törvényjavaslatot, amely felhatalmazza a kormányt, hogy az európai uniós csatlakozásról kezdjen tárgyalásokat Brüsszellel.

A televízióban élőben közvetített szavazást követően Alen Szimonján parlamenti elnök bejelentette, hogy 64 képviselő szavazott a javaslat mellett, heten pedig ellene. Bár a jóváhagyás egyúttal felhatalmazza a kormányt, hogy kidolgozzon Brüsszellel egy, a későbbi egyeztetéseket elősegítő integrációs útitervet, a kaukázusi ország EU-csatlakozásáról az alkotmány értelmében népszavazásnak kell döntenie.

Tavaly a csatlakozási folyamat megkezdését kezdeményező petíciót mintegy hatvanezren írták alá a 2,7 milliós országban. Parurj Hovhanniszján külügyminiszter-helyettes kiemelte: a parlament jóváhagyása önmagában még nem jelent tagságra jelentkezést az EU-ba, Nikol Pasinján miniszterelnök pedig korábban elismerte, hogy Oroszországnak – amely korábban Jereván legszorosabb szövetségesének számított – „nyilvánvalóan vannak aggodalmai”.

A kormányfő 2023-ban az Európai Parlamentben már jelezte, hogy hazája kész közeledni az EU-hoz, „amennyire csak lehet”, ám akkor még nem említette a csatlakozás lehetőségét.