Olvasom a statisztikai jelentéseket, hol, melyik megyében, városban született a tavaly sokkal kevesebb gyermek, mint tavalyelőtt, mint bármikor a múlt évszázadban.
A fejlett világ egyre súlyosabb népesedési problémákkal küzd. Sőt, a gyerekvállalási kedv számos szegényebb országban is csökken. A demográfusok is tanácstalanok: hiába a bőkezű támogatás, a fiatalok csak nem akarnak több gyereket vállalni.
Arról is szólnak a hírek, hogy egyre fokozódik a társadalmak elöregedése, országok nyugdíjalapjai kerülnek veszélybe.
A fejlett országok zömét sújtja az elöregedés. Jó hír, hogy az emberek tovább élnek, ám az átlagos életkor emelkedését nemcsak a magasabb várható élettartam okozza, hanem az alacsony születési arányszám is, ami már kevésbé örvendetes. Az Egyesült Államokban megfordult a korábbi trend – tizenöt év óta közel negyedével csökkent a születési arányszám, és már jócskán elmarad a népesség fenntartásához szükséges, egy nőre jutó 2,1-től. Az európai, sőt az ázsiai országok többségében még ennél is sokkal rosszabb a helyzet.
A kedvezőtlen folyamatok megállítása érdekében a kormányok igyekeznek növelni a gyerekvállalási kedvet. Tajvan kormánya például dollármilliárdokat költött a gyerekvállalás támogatására. Európai mintára családi kedvezményeket, egyebek között anyasági támogatást vezetett be és még párválasztó programokat is indított szingliknek, azt remélve, hogy így megkönnyíti a családalapítást. Korábban hasonlóan unortodox módszerekkel próbálkozott a dán kormány és a gyerekvállalást a rap segítségével javítani vágyó szingapúri vezetés.
Az elmúlt évtizedek tanulsága szerint azonban gyakran még a jelentős anyagi támogatás sem javítja a termékenységi rátát. Hiába a bőkezű támogatás, a fejlett országok fiataljai csak nem vállalnak több gyereket. Még a skandináv jóléti államokban sem. Sőt, a vallásos konzervatív fiatalok sem. Márpedig a demográfiai válságnak súlyos politikai és társadalmi kockázatai vannak. Az eltartottak számarányának növekedése és a vele járó magas nyugdíj- és egészségügyi kiadások súlyos terhet rónak majd az aktív dolgozókra.
A demográfiai szakértők szerint csodaszer nincs: ha lenne, már megtalálták volna a népességcsökkenés ellenszerét. Ehelyett a hatalom ideológusai megtalálták, miért jó az, ha fogy a népesség. Szerintük a népességcsökkenés segítheti a klímaváltozás elleni harcot. Megmenthetjük a Földet – ujjonganak. De kinek hagyjuk? – kérdik a kétkedők.
Recept a gyermekvállalási kedv növelésére lehet, hogy nincs. Talán csak az lehetne, hogy felismerjük a legnagyobb kincse egy közösségnek nem a bruttó nemzeti össztermék, nem a hozzáadott értékadó, nem is az aranybányák, a gyémántmezők, hanem a gyermek. Mint a gyerekek nagy barátja, a török Kemal Attatürk mondta: a gyermekek jelentik a jövőt, nekik kell a szabadságot és függetlenséget megőrizni.
Sokat autózom reggeli órákban. Van egy falu Brassó és Maros megye határán, ahol reggel nyolc óra körül több tucat gyerek csoportosan igyekszik az iskolába, óvodába. Gyönyörű a táj, ahol az út végigvezet, de szebb látvány, mint az iskolába igyekvő és jövőt hozó gyermekek vonulása nincs sehol.