L.Balogh Béni történész, a budapesti Kisebbségkutató Intézet munkatársa tartott előadást decemberben a bukaresti Calvineum református egyházközség Koós Ferenc Körén Alexandru Vaida-Voevod (1872–1950) volt román miniszterelnökről, akiről a román kommunista történetírás torz képet alakított ki. Ezt a képet főleg kolozsvári román történészek árnyalták a rendszerváltozás után, de minden bizonnyal a magyarokkal való kapcsolata is igen érdekes lehet számunkra, hiszen Vaida-Voevod az Osztrák-Magyar Monarchia területén született 1872-ben. Országgyűlési képviselő volt, és ebben a minőségében az erdélyi románok érdekeit védte. L.Balogh Béni történésszel Borbély Tamás beszélgetett a Bukaresti Rádió stúdiójában.
Hogyan uralkodott el a kétségbeesés „bezzeg Románián”?
Alaposan átrendezték a bukaresti politikát a november végi, december eleji választások. A szélsőjobboldal szerezte meg a parlamenti mandátumok harmadát, a…
Tovább...Gőzerővel zajlanak a kormányalakítási tárgyalások
Gőzerővel zajlanak a kormányalakítási tárgyalások a bukaresti parlament négy Európa-barát politikai ereje és a kisebbségi frakció részvételével. A pártok szeretnék…
Tovább...Érvénytelenített választás: hogyan jutottunk ide?
December 9-én az elnökválasztások eredményét kellett volna értékelnünk, ehelyett a teljes választási folyamat érvénytelenítéséről beszélgettünk Cseke Péter Tamással, az Agerpres…
Tovább...Fragmentált parlamentet hozott a vasárnapi választás
Az elnökválasztás egy héttel korábbi első fordulójához képest valamelyest csökkent a szélsőjobboldali erők támogatottsága, de összességében így is a parlamenti…
Tovább...