Elfogadta tegnap a kormány a költségcsökkentő és adóügyi intézkedéseket tartalmazó, úgynevezett salátarendeletet.

Marcel Ciolacu miniszterelnök kiemelte, hogy az ország adósbesorolásának leminősítése, a befektetők elriasztása és a magas kamatlábú hitelek dominóhatása rövid időn belül recesszióhoz, csődhöz és munkanélküliséghez vezethetne.

Az intézkedések célja a költségvetési hiány csökkentése, amely elengedhetetlen az uniós támogatások további elérhetőségéhez. A miniszterelnök emlékeztetett, hogy Románia az Európai Bizottsághoz benyújtott hétéves deficitcsökkentési tervében vállalta, hogy 2025-re 7 százalékra mérsékli a költségvetési hiányt. Ez az uniós helyreállítási alapokhoz és más finanszírozási forrásokhoz való hozzáférés előfeltétele – mondta a kormányfő.

A salátarendelet több, egymással összefüggő költségcsökkentő és adóügyi reformot foglal magában, amelyek célja a gazdasági stabilitás biztosítása és a recesszió elkerülése. A kormány célja, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amelyek hosszú távon is fenntarthatóak, és segítik Románia gazdaságának fejlődését – mondta a Marcel Ciolacu.

Tánczos Barna pénzügyminiszter elmondta, hogy ha minden a tervek szerint halad, január végéig elfogadhatják a 2025-ös költségvetést.

Az ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó az eredetileg tervezett másfél százalék helyett 1 százalékos lesz – jelentette be tegnap a tárcavezető. Tánczos Barna elmondta: 90 napos határidőt szabtak meg az intézkedés alkalmazási szabályainak kidolgozására. Ez idő alatt valamennyi érintett iparág képviselőivel egyeztetni fognak, hogy az alkalmazási szabályok legyenek fenntarthatóak és korrektek.  Tánczos Barna szerint az első befizetések július elseje után lesznek esedékesek.

A tegnap elfogadott „salátarendelet” máris komoly társadalmi feszültségeket generált. Különböző szakszervezetek, érdekvédelmi csoportok és politikusok ellenállását váltotta ki. A rendeletet, amely széleskörű megszorításokat tartalmaz, többen túlzottan szigorúnak és gazdaságilag károsnak tartják.

A Romániai Hallgatói Szervezetek Országos Szövetsége már tegnap reggel a kormány épülete elé vonult, hogy bemutassa a több mint 35 ezer aláírással ellátott petícióját, amelyben a diákok arra kérik a kormányt, hogy tartsa meg a vasúti közlekedésre vonatkozó 90 százalékos kedvezményt.

A Poarta Albă börtön dolgozói, a kormány által bevezetett pótlékok megvonása és az étkezési juttatások befagyasztása ellen tiltakoznak, míg a tanügyi szakszervezetek a 2025-ös bérek befagyasztását és a vakációs utalványok új feltételeit nehezményezik.

A Romániai Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsa felszólította a kormányt, hogy vonja vissza azokat az intézkedéseket, amelyek hátrányosan érinthetik a mikrovállalkozásokat és a kis- és középvállalkozásokat. A Romániai Kis- és Középvállalkozások Országos Tanács képviselői szerint az új adóterhek a gazdaságra nehezedő további súlyt jelentenek, és katasztrofális következményekkel járhatnak a vállalkozók számára, beleértve a munkahelyek elvesztését és a vállalkozások csődjét.

Az Országos Turisztikai Ügynökségek Szövetsége szerint az új adóterhek különösen a kisvállalkozásoknak jelenthetnek súlyos terhet, és még inkább ösztönözhetik az adóelkerülést, miközben elbátortalanítják a már amúgy is instabil gazdasági környezetben működő vállalkozásokat.

Az energiaipari szektor is aggodalmát fejezte ki a saláta rendeletben szereplő „oszlopadó” bevezetése miatt, amely szintén hátrányosan érintheti a stratégiai ágazatokat, és hosszú távon káros hatással lehet a gazdaságra, beleértve az energiaátállást és a zöld gazdaság fejlődését.