Az elnöki hivatal honlapján közzétette azokat a titkosszolgálati és belügyminisztériumi jelentéseket, amelyek alapján múlt héten a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapította: az elnökválasztás első fordulójában legtöbb szavazatot szerző Călin Georgescu független államfőjelölt „bejelentetlen külföldi forrásokból finanszírozta elnökválasztási kampányát”.

Az információk titkosításának feloldását Klaus Iohannis államfő tegnap este hagyta jóvá a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) és a belügyminisztérium kérésére. A tegnap elérhetővé vált titkosszolgálati jelentések egyebek mellett azt állítják, hogy Georgescu kampányüzeneteinek az utolsó hetekben végbement exponenciális elterjedése nem magától, hanem irányított módon, „egy állami szereplő” beavatkozása révén ment végbe, a jelölt felfuttatását vállaló TikTok-influenszerek honoráriumára pedig egymillió eurót költött egy romániai felhasználó.

A titkosítás alól feloldott dokumentum szerint a SRI megállapította, hogy Călin Georgescu TikTok-kampányát Bogdan Peşchir pénzelte, és egymillió euróba került. Az üzletember a „bogpr” fiókot használva több mint 1 millió eurót fizetett ki TikTok-felhasználóknak. Ezt a kínai közösségimédia-platform képviselői is megerősítették a román hatóságoknak november 28-án – mutatott rá a SRI.

A TikTok képviselői megerősítették, hogy „bogpr” nevű fiók Bogdan Peşchiré, aki október 24. és november 24. között 381 ezer dollárt fizetett ki a Călin Georgescu népszerűsítésében részt vevő TikTok-felhasználóknak, a választási kampány után is.

A SRI szerint a TikTok-influenszerek finanszírozása az online promóciós tevékenységek kifizetésére használt FameUp alkalmazáson keresztül történt. Ezen az alkalmazáson kínálták fel számukra a Călin Georgescut népszerűsítő politikai hirdetéseket is, részletes leírásokkal együtt. Az influenszerek meggyőzésének egyik módszere az volt, hogy egy – a SRI által meg nem nevezett – dél-afrikai cég e-mailben megkereste őket, és 1000 eurót ajánlott nekik egy általuk készített videó terjesztéséért.

A SRI birtokában lévő adatok szerint Călin Georgescu a romániai választási törvények megkerülésével folytatott agresszív reklámkampánnyal és a közösségimédia-platformok algoritmusainak felhasználásával növelte gyors ütemben a népszerűségét.

A független elnökjelölt erre a TikTokot használta fel. A platform számos felhasználója összehangoltan terjesztette Georgescu választási üzeneteit, részben az algoritmusok segítségével, részben fizetett hirdetések formájában. A jelölt kampányához közvetlenül csatlakozó felhasználói hálózat kezdetben 25 ezer fiókból állt, amelyek két héttel az elnökválasztás első fordulója előtt nagyon aktívvá váltak. A kampány különösen jól szervezett volt, a követők száma jelentősen megnőtt – részletezte a SRI.

A hírszerző szolgálat azonosított egy Telegram-csatornát (Gpropagatorcg) is, amelyik további TikTok-felhasználókat látott el a jelöltet népszerűsítő posztokkal és videótartalmakkal, és koordinálta a tevékenységüket.

A hálózatba szervezett influenszerek közvetlenül (a jelölt nyílt támogatásával) és közvetve (látszólag semleges szövegű, de a jelöltre utaló címkékkel ellátott posztok révén) is népszerűsítették a TikTokon Călin Georgescut. Néhányan közülük szándékosan nem jelölték meg fizetett hirdetésként a tartalmakat, hogy a posztok ne választási kampánynak tűnjenek.

A SRI emlékeztetett, hogy a Központi Választási Iroda november 20-án töröltette a TikTokkal azokat a Călin Georgescut népszerűsítő kampánytartalmakat, amelyeken nem volt feltüntetve a független jelölt pénzügyi megbízottjának azonosítószáma. A TikTok azonban nem hajtotta végre ezt az utasítást, a tartalmak az első elnökválasztási forduló napján is elérhetőek voltak. Ezeket a SRI szerint a platform szórakoztató posztokként jelölte meg.

Egy másik, titkosítás alól feloldott dokumentumban a SRI megállapította, hogy egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott az Állandó Választási Hatóság és a Különleges Távközlési Szolgálat kommunikációs és informatikai rendszereibe.

A hírszerző szolgálat szerint nagyszámú (több mint 85 ezer) kibertámadást azonosítottak, amelyek célja az informatikai rendszerek sebezhetőségének kihasználása volt. A támadók módosítani akarták az információs rendszerekben tárolt adatokat, meg akarták változtatni a nyilvánosságnak szánt információkat, és elérhetetlenné akarták tenni az ezeket megjelenítő weboldalakat.

A SRI szerint ezek a támadások a választások napján és a választásokat követő éjszakán is folytatódtak. A támadók több mint 33 ország informatikai rendszereit használták fel, és fejlett anonimizálási módszereket alkalmaztak, hogy megnehezítsék azonosításukat.

A legfőbb ügyészség tegnap este közölte, hogy nem kapta meg azokat a dokumentumokat, amelyeknek a titkosítását feloldotta a Legfelsőbb Védelmi Tanács, de vizsgálja egy esetleges büntetőeljárás alapjául szolgáló tényezőket. A közleményben azt is leszögezték, hogy a legfőbb ügyészséghez nem érkezett bejelentés vagy tájékoztatás a választások lebonyolításában illetékes hatóságoktól, a rendőrségtől vagy más intézmények képviselőitől.  

Călin Georgescu tegnap este kijelentette, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) múlt heti ülésén ismertetett hírszerzési és belügyminisztériumi dokumentumok titkosításának feloldása ‘a rendszer végső kétségbeesését’ mutatja. A független elnökjelölt a Realitatea Plus hírtelevíziónak nyilatkozva kifejtette, hogy a védelmi tanács megpróbálja kizárni őt a választásokról. ‘Voltaképp nem is engem, hanem a román népet akarják kizárni’ – jelentette ki. Georgescu azt állította, hogy soha nem találkozott a CSAT dokumentumaiban emlegetett személyek egyikével sem. Megjegyezte, hogy ‘a rendszer pánikba esése’ segít a román népnek visszavenni az országát.