Oroszország 2022 februárjában kezdődött ukrajnai inváziója óta egyre gyakrabban hallhatjuk a leválás vagy szétkapcsolás, angolul decoupling kifejezést. Az Európai Unióban derisking, azaz kockázatmentesítés néven futó stratégia az Egyesült Államokból indult, és Kínával kapcsolatos. Washington és nyugati szövetségesei egyre határozottabban igyekeznek megszüntetni a saját gazdaságuk függését a kínaitól. A folyamat a koronavírus-járvánnyal kezdődött, de felgyorsította az ukrajnai invázió, és az annak nyomán kialakult geopolitikai feszültségek. Tajvan Kína általi lerohanása tudniillik a világgazdaság leállását eredményezné a jelenlegi állapotok mellett, hiszen gyakorlatilag kötelezné az Egyesült Államokat és nyugati szövetségeseit, hogy Pekinget az Oroszország ellen már alkalmazott szankciókkal sújtsák. Friss elemzésében a Washington Post arról ír, hogy a szétkapcsolás és az alternatívák felépítése nem halad a várakozásoknak megfelelően. Többek közt erről volt szó mai műsorunkban.
Trump jelöléseiből próbálják kiolvasni a jövőt
Tényleg leállítja a fegyverszállításokat, és ezzel megadásra kényszeríti Ukrajnát Donald Trump? Ez a kérdés foglalkoztatja a világ közvéleményét, mióta újraválasztották…
Tovább...Sokféleképpen magyarázzák Trump meglepetés győzelmét
A múlt heti amerikai elnök választás eredménye sokakat meglepett. A felmérések a kampány végéhez közeledve minden korábbinál szorosabb küzdelmet vetítettek…
Tovább...A NATO-tagság az ukrán „győzelmi terv” kulcstétele
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök végre a nyilvánosság elé tárta a korábban már amerikai útján Joe Bidennek bemutatott győzelmi tervét. Szerdán…
Tovább...Egy éve történt a Hamász brutális izraeli betörése
2023. október 7-én a Hamász terroristái betörtek Izraelbe, brutálisan meggyilkoltak több mint 1200 embert, és magukkal hurcoltak 251 személyt. A…
Tovább...