Oroszország 2022 februárjában kezdődött ukrajnai inváziója óta egyre gyakrabban hallhatjuk a leválás vagy szétkapcsolás, angolul decoupling kifejezést. Az Európai Unióban derisking, azaz kockázatmentesítés néven futó stratégia az Egyesült Államokból indult, és Kínával kapcsolatos. Washington és nyugati szövetségesei egyre határozottabban igyekeznek megszüntetni a saját gazdaságuk függését a kínaitól. A folyamat a koronavírus-járvánnyal kezdődött, de felgyorsította az ukrajnai invázió, és az annak nyomán kialakult geopolitikai feszültségek. Tajvan Kína általi lerohanása tudniillik a világgazdaság leállását eredményezné a jelenlegi állapotok mellett, hiszen gyakorlatilag kötelezné az Egyesült Államokat és nyugati szövetségeseit, hogy Pekinget az Oroszország ellen már alkalmazott szankciókkal sújtsák. Friss elemzésében a Washington Post arról ír, hogy a szétkapcsolás és az alternatívák felépítése nem halad a várakozásoknak megfelelően. Többek közt erről volt szó mai műsorunkban.
„Mi egy szabályokra, nem pedig erőre épülő világrendet szeretnénk”
Az európai exporttermékekre kivetett 20 százalékos amerikai vámtarifa aránytalan, indokolatlan és törvénytelen, ennek ellenére az Európai Uniónak a Nemzetközi Kereskedelmi…
Tovább...Kelemen Hunor: „Nem múlt el a veszély”
Azzal, hogy Călin Georgescu nem indulhat az elnökválasztáson, még nem múlt el a veszély – figyelmeztet a Romániai Magyar Demokrata…
Tovább...Közös fellépés az illegális tartalmak ellen
Az utóbbi néhány hónapban a szélsőséges propaganda – melyet a titkosszolgálatok szerint Oroszország finanszírozott – a közösségi médiából átköltözött a…
Tovább...Felállt az elnökválasztási mezőny, tolongás van a jobbközépen és a szélsőjobboldalon
Felállt a jelöltek mezőnye a május 4-i elnökválasztás előtt. Néhány óvás elbírálása még hátravan, de ezek kimentele lényeges változást már…
Tovább...