A fukusimai atomerőműnél ma megkezdődött a tisztított hűtővíz tengerbe engedésének második szakasza – jelentette be az üzemeltető Tepco szóvivője. J

apán augusztus 24-én kezdte meg a Csendes-óceánba bocsátani azt a vizet, amelyet a 2011-es szökőár után leolvadt három reaktor magjának hűtésére használtak az ország északkeleti részén lévő Fukusima Daiicsi erőműben. Ezt a vizet, amely részben talajvízből és az esőből származik, hosszú ideig hatalmas tartályokban tárolták az erőmű területén, és kezelték, hogy megszabadítsák a radioaktív anyagoktól, leszámítva a tríciumot, amely a szakértők szerint csak nagyon nagy koncentrációban veszélyes. Ezért a Tepco a tríciummal kezelt vizet tengervízzel nagyon nagy mértékben felhígítja, mielőtt az óceánba engedi, hogy radioaktivitása ne haladja meg az 1500 bequerel/literes határértéket.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) jóváhagyta a víz tengerbe engedését.

Japán összesen több mint 1,3 millió köbméter ilyen vizet tervez a Csendes-óceánba engedni – ami 540 olimpiai úszómedencének felel meg -, de a jelenlegi ütemterv szerint fokozatosan, a 2050-es évek elejéig.