Radikálisan megugrott a marihuána okozta mérgezéses esetek száma a gyerekek körében az Egyesült Államokban, eközben csökkent a mértéktelen alkoholfogyasztás az elmúlt két évtizedben – derül ki a mérgezéses eseteket összegző amerikai adatbázis (National Poison Data System) alapján készült tanulmányból.
2000 és 2020 között a 6-18 év közöttiek körében 245 százalékkal, azaz mintegy két és félszeresével nőtt az olyan észlelt esetek száma, amelyek szándékolt marihuána-fogyasztásához köthetők. A Clinical Toxicology című szakmai folyóiratban megjelent írás szerint a vizsgált időszakban mintegy 340 ezer esetet regisztráltak az egészségügyi ellátórendszerben. Az adatokból az derül ki, hogy az érintettek enyhe többsége (53,8 százalék) fiú, és a túlnyomó része (80 százalék) a 13 és 18 év közötti fiatal volt. Az esetek mintegy harmada (32 százalék) „a súlyosabb, mint könnyű” klinikai ellátási kategóriába tartozott. A marihuána-fogyasztás nyomán orvosi ellátásra szoruló kiskorúak száma 2011-ben indult gyors növekedésnek, és tempója 2017 és 2020 között drámaivá vált. Ezzel párhuzamosan két évtized folyamatainak áttekintéséből az derült ki, hogy a mértéktelen alkoholfogyasztás miatt orvoshoz kerülő gyerekek száma erősen visszaesett.
Adrienne Hughes, a tanulmány egyik szerzője, az Oregoni Egyetem vezető kutatója, sürgősségi orvos a tanulmányról megjelent sajtóközleményben arra hívta fel a figyelmet, hogy a marihuána tartalmú ehető és elektromos cigaretta formájú termékeket gyakran a fiatalok számára is vonzó módon reklámozzák, ami hozzájárul ezek népszerűségéhez. Hozzátette, hogy míg a hagyományos cigarettaként túlzott mértékben fogyasztott marihuána azonnali mérgezést okoz, addig az ehető formájú termékek órák alatt fejtik ki hatásukat, emiatt jóval nagyobb mennyiséget fogyasztanak belőlük, ami
kiszámíthatatlan hatással jár.
Jelenleg az Egyesült Államok 19 szövetségi államában törvényes a marihuána rekreációs célú használata, 36 államban pedig csak orvosi célú felhasználása engedélyezett.