Az elnökkel folytatott egyeztetés után a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke elmondta, hogy három forgatókönyvet vázoltak. Elsőként azt javasolták az államfőnek, hogy az RMDSZ valamelyik politikusát bízza meg a kormányalakítással. A második forgatókönyv az RMDSZ elképzelése szerint a független kormányfő által vezetett politikai kabinet, végül a Nemzeti Liberális Párt alakít kormányt Ludovic Orban vezetésével. Közölte azt is, hogy az RMDSZ nem támogatja az előrehozott választásokat.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség az előrehozott választásokban érdekelt. A Dan Barna pártelnlök által ismertetett álláspont szerint a hamarosan felálló új kormány fő feladata a legkésőbb márciusban megtartandó választások megszervezése lesz. A politikus szerint Klaus Johannis is egyetértett azzal, hogy az előrehozott választások jelentik az „morális megoldást” Románia számára.
A liberálisok nem vetik el az előrehozott választásokat, de ha ekörül nem alakul ki összhang, akkor vállalják a kormányzást – jelentette ki Ludovic Orban pártelnök az államfővel folytatott, alig húsz perces tárgyalás után. Elmondta, a kormányalakítási tárgyalásokba bevonnák az összes pártot, amely hozzájárult a Dăncilă-kabinet megbuktatásához. Ugyanakor kizárta egy olyan nagykoalíció lehetőségét, amelyben a – parlamenti mandátumok több mint 40 százalékával rendelkező – PSD is részt vesz.
A Népi Mozgalom Párt elnöke, Eugen Tomac, a PMP elnöke elmondta: számukra a legelfogadhatóbb az lenne, ha őket kérné fel kormányalakításra Klaus Johannis, „de készek tárgyalni mindenkivel, aki támogatja kétfordulós polgármesterválasztás bevezetését és a speciális nyugdíjak eltörlését”.
A Szociláldemokrata Párt elnöke, Viorica Dancila miniszterelnök bejelentette, hogy nem vesz részt az elnök által kezdeményezett konzultációsorozaton. A kormányfő azt is sérelmezte, hogy a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező párttal az – elnöki hivatal honlapján közzétett menetrend szerint – utolsóként akart egyeztetni az államfő.