Németországban a szövetségi parlament (Bundestag) elfogadta tegnap a menekültek társadalmi és munkaerő-piaci beilleszkedéséről szóló törvényt, amely a „támogat és követel” elve alapján jogok mellett kötelességeket is rögzít.
Így egyebek mellett szerepel benne, hogy kötelezni lehet a jó eséllyel Németországban maradó menedékkérőket és a menekülteket, illetve a nemzetközi védelem valamilyen más formájában részesített személyeket a 600 órás német nyelvi tanfolyamok és társadalomismereti kurzusok látogatására, és a szociális juttatások csökkentésével lehet büntetni azokat, akik nem tesznek eleget integrációs kötelezettségeiknek. A törvény arról is rendelkezik, hogy a menekülteket vagy hosszabb távú tartózkodásra feljogosító más menedékjogi státusszal felruházott embereket az ellátásukért felelős tartományok előírják, hogy hol- vagy hol nem lakhatnak a menekültek.
A jogszabály alapján nem jár öt év után automatikusan határozatlan időre szóló tartózkodási engedély a menekülteknek, ezt csak akkor kaphatják meg, ha van munkájuk és legalább alapfokon tudnak németül. A munkaerő-piaci lehetőségeket szélesíti, hogy három évre felfüggeszthetik az úgynevezett munkapiaci elsőbbségi vizsgálatot azokban a térségekben, amelyekben az országos átlag alatt van a munkanélküliség. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a kijelölt régiókban egy menedékkérő vagy menekült, illetve a nemzetközi védelem valamely más formájában részesített személy jelentkezik egy állásra, és alkalmasnak bizonyul, felvétele előtt nem kell megvizsgálni, hogy van-e alkalmas német vagy más uniós állampolgár jelentkező a munka elvégzésére.
Továbbá a kormány vállalja, hogy a közhasznú munka területén létrehoz további 100 ezer munkahelyet – azaz egy euró órabért fizető állást – menedékkérőknek, hogy hasznosan, értelmesen tölthessék el az időt menedékjogi kérelmük elbírálásáig.