„Reménykedőnek, de nem derűlátónak” mondta magát John Kerry amerikai külügyminiszter a szíriai megbékélést célzó ma kezdődő bécsi nemzetközi tárgyalások sikeresélyeit illetően. A tárgyalásokon 17 állam – köztük az Egyesült Államok és Oroszország mellett több európai, illetve közel-keleti ország -, valamint az ENSZ és az EU képviselője igyekszik megoldást találni a szíriai válságra, próbálja elérni a közel-keleti országban immár öt éve dúló erőszak beszüntetését. Maguk a szíriai belviszály érintettjei nincsenek jelen a tárgyalóasztalnál. A diplomáciai alkudozások egyik legfőbb kérdése, hogy milyen szerepet kaphat a helyzet rendezésében Bassár el-Aszad szíriai elnök. Az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia arra törekszik, hogy zárják ki Aszadot a megbékélési folyamatból, Oroszország és Irán azonban ellenzi ezt. A 2011. március 15-én békés tüntetésekkel kezdődött, majd a véres megtorlások hatására polgárháborúba torkolló szíriai konfliktus halálos áldozatainak száma mára meghaladja a 250 ezret. A fegyveres konfliktus kezdete óta több mint hatmillió szíriai kényszerült lakóhelye elhagyására.
Moszkvai válasz a moldovai lépésre
Oroszország kiutasított három moldovai diplomatát válaszul arra, hogy Chișinău nemrég kiutasított három orosz diplomatát. Az orosz külügyminisztérium határozott tiltakozását fejezte…
Tovább...Holokauszttúlélő kapta a Vesztfáliai Békedíjat
Margot Friedländer, 103 éves holokauszttúlélõ kapta idén a Vesztfáliai Békedíjat. Az elismerést Frank-Walter Steinmeier német államfõ adta át a díjazottnak,…
Tovább...A NATO nem lehet erős az Egyesült Államok nélkül
Emil Hurezeanu külügyminiszter tegnap kijelentette, hogy a szilárd alapokon álló transzatlanti kapcsolatok nélkül a NATO nem lehet erős, és Európának…
Tovább...Valakinek tárgyalni kell Putyinnal
„A Hajlandók Koalíciója egyetértett abban, hogy legalább egy európai vezetőnek beszélnie kell Oroszországgal. Franciaországnak vagy az Egyesült Királyságnak kellene beszélnie…
Tovább...